Skip to content

Trojans keep Simpson Relays’ trophy from leaving

Editor’s Note: Here is the results of the boys side of the meet. The girls side will be published later in the week.

By DONN ADAMSONDaily Journal Sports Editor

POTOSI – The Simpson Relays was held this past Friday evening, but at a new site. The Relays, which are usually at Farmington High School, were held at Potosi, due to Farmington’s track being renovated.

Twelve teams were entered on the boys side of the meet and when the last race ended, the Potosi Trojans had left all of the cometition in their dust to win first place. The Trojans finished nearly 50 points in front of their nearest competitor.

Here are the team and individual results of the meet.

TEAM SCORING – 1. Potosi 142; 2. Oakville 93; 3. Farmington 79; 4. Ste. Genevieve 76; 5. Crystal City 67; 6. Jackson 65; 7. North County 63; 8. Fredericktown 48; 9. Viburnum 35; 10. Seckman 15; 11. Festus 11; 12. Windsor 8.

100 METER DASH — 1. Lotz, North County, 11.22; 2. Jordan Riley, Oakville, 11.23; 3. Walton, Potosi, 11.69; 4. Du Glaspy, Farmington, 11.71; 5. John Matthews, Ste. Genevieve, 11.78; 6. Derek Nickolaus, Ste. Genevieve, 11.80; 7. Gruver, Seckman, 11.95; 8. Vickery, North County, 11.99.

200 METER DASH — 1. Brandon Dillard, Oakville, 22.54; 2. Lotz, North County, 22.56; 3. DeRousse, Crystal City, 23.00; 4. Casey, Potosi, 23.33; 5. Du Glaspy, Farmington, 23.38; 6. John Matthews, Ste. Genevieve, 24.08; 7. Peterson, Farmington, 24.23; 8. Vickery, North County, 24.25.

400 METER DASH — 1. Lotz, North County, 51.23; 2. Brown, Fredericktown, 52.25; 3. Owens, Farmington, 52.38; 4. Peterson, Farmington, 52.53; 5. Boyet, Potosi, 52.88; 6. Tinsley, Fredericktown, 53.18; 7. Vickery, North County, 54.24; 8. Kevin Bizob, Seckman, 54.42.

800 METER RUN — 1. Thebeau, Potosi, 1:59.40; 2. Malloy, Potosi, 2:01.03; 3. King, Farmington, 2:01.59; 4. Steve Headrick, Oakville, 2:01.64; 5. C LaRue, Viburnum, 2:06.22; 6. Richard Hansen, Seckman, 2:08.94; 7. Zach Uhrich, Ste. Genevieve, 2:09.18; 8. Clauser, Fredericktown, 2:10.53.

1600 METER RUN — 1. John Boyd, Ste. Genevieve, 4:27.61; 2. Mathis, Potosi, 4:30.75; 3. Thebeau, Potosi, 4:30.94; 4. Brandon McCord, Oakville, 4:39.00; 5. G Ressel, Jackson, 4:41.71; 6. King, Farmington, 4:50.28; 7. C LaRue, Viburnum, 4:51.50; 8. Will Everett, Ste. Genevieve, 4:52.82.

3200 METER RUN — 1. Mathis, Potosi, 9:27.93; 2. John Boyd, Ste. Genevieve, 9:43.38; 3. Reed, Potosi, 10:06.53; 4. Dyer, North County, 10:31.05; 5. Nathan Uding, Ste. Genevieve, 10:55.78; 6. Nick Eplin, Oakville, 11:21.62; 7. P Hazelwood, Jackson, 11:53.91; 8. Oechsner, Windsor, 11:57.48.

110M HURDLES — 1. Lotz, North County, 15.68; 2. Walton, Potosi, 15.88; 3. Zak Klump, Oakville, 16.20; 4. C Rutledge, Viburnum, 16.22; 5. Perry, Crystal City, 16.94; 6. Derek Nickolaus, Ste. Genevieve, 16.95; 7. W Perry, Jackson, 17.19; 8. L McIntosh, Jackson, 17.22.

300M INTERM. HURDLES — 1. Derek Nickolaus, Ste. Genevieve, 42.08; 2. C Rutledge, Viburnum, 42.62; 3. Perry, Crystal City, 42.81; 4. W Perry, Jackson, 44.01; 5. Edwards, Fredericktown, 44.03; 6. Defries, Crystal City, 44.34; 7. Zak Klump, Oakville, 44.44; 8. L McIntosh, Jackson, 45.03.

LONG JUMP — 1. Edgar Starr, Oakville, 20-5.01; 2. Shannon Meyer, Ste. Genevieve, 19-5.50; 3. Tullock, Crystal City, 19-2.50; 4. C Rutledge, Viburnum, 19-1.50; 5. Du Glaspy, Farmington, 19-0; 6. McCourtney, Potosi, 18-4; 7. M Wood, Jackson, 18-3; 8T. Don Marler, Oakville, 18-1.50; 9T. Kyle Kozal, Seckman, 18-1.

TRIPLE JUMP — 1. Edwards, Fredericktown, 41-10; 2. Townsend, Crystal City, 41-5.50; 3. Shannon Meyer, Ste. Genevieve, 40-8; 4. Casey, Potosi, 39-8; 5. King, Farmington, 39-1.50; 6. Don Marler, Oakville, 38-10; 7. Kyle Kozal, Seckman, 38-6.50; 8. Douthit, Potosi, 38-6.

HIGH JUMP — 1. Steve Headrick, Oakville, 6-4; 2T. Perry, Crystal City, 5-10; T. McCourtney, Potosi, 5-10; 4. C Rutledge, Viburnum, 5-8; 5. Hayes, Potosi, 5-8; 6. Hafner, Farmington, 5-8; 7. Z Humphrey, Jackson, 5-6; 8. Chunn, Windsor, 5-6.

POLE VAULT — 1. NC Petty, North County, 13-3; 2. FES Ryan, Festus, 13-0; 3. Roark, Farmington, 12-6; 4. Kwan, Potosi, 12-0; 5. Cook, Farmington, 12-0; 6. Ecker, Festus, 11-0; 7. Ricky Melton, Seckman, 11-0; 8. J Conklin, Jackson, 10-6.

SHOT PUT — 1. A Glass, Jackson, 54-3; 2. B Crader, Jackson, 47-4; 3. Strohkirch, Crystal City, 46-1; 4. T Hagemeier, Viburnum, 44-4; 5. Igleheart, Windsor, 42-1; 6. Hise, Farmington, 40-6; 7. Chris Dillard, Oakville, 39-11; 8. Lewis, Farmington, 39-4.

DISCUS — 1. B Uren, Jackson, 139-0; 2. Haug, Potosi, 137-8; 3. Blanks, Potosi, 127-8; 4. B Crader, Jackson, 127-3; 5. Chris Dillard, Oakville, 124-9; 6. Stacy, Fredericktown, 117-11; 7. Shannon Meyer, Ste. Genevieve, 117-10; 8. T Hagemeier, Viburnum, 117-1.

400 METER RELAY — 1. Oakville (A), 44.71; 2. Potosi (A), 45.00; 3. Crystal City (A), 45.13; 4. Jackson (A), 46.03; 5. Farmington (A), 46.66; 6. Ste. Genevieve (A), 46.94; 7. Fredericktown (A), 47.06; 8. Seckman (A), 47.75.

800 METER RELAY — 1. Crystal City (A), 1:33.35; 2. Potosi (A), 1:35.06; 3. Farmington (A), 1:36.15; 4. Fredericktown (A), 1:36.86; 5. Seckman (A), 1:37.37; 6. Ste. Genevieve (A), 1:37.88; 7. Jackson (A), 1:38.47; 8. Windsor (A), 1:40.09.

1600 METER RELAY — 1. Farmington (A), 3:30.51; 2. Oakville (A), 3:33.47; 3. Potosi (A), 3:33.53; 4. Crystal City (A), 3:35.78; 5. Fredericktown (A), 3:35.94; 6. Jackson (A), 3:42.50; 7. Ste. Genevieve (A), 3:43.06; 8. North County (A), 3:43.16.

3200 METER RELAY — 1. Potosi (A), 8:13.68; 2. Fredericktown (A), 8:30.72; 3. Oakville (A), 8:34.88; 4. North County (A), 9:00.09; 5. Ste. Genevieve (A), 9:05.60; 6. Farmington (A), 9:05.69; 7. Jackson (A), 9:25.78; 8. Windsor (A), 9:30.92.

Leave a Comment