Skip to content

Hunters have close race with Jackson at Simpson Relays

POTOSI – The Jackson Lady Indians took home more first-place medals at the Simpson Relays on Friday, but it was the Ste. Genevieve Hunters track team that took home the first-place plaque.

Jackson had six first-place finishes out of the 18 track events, aiding the team to 115 points. Ste. Genevieve finished first three times, but had a top three finish in nine of the events to post a team score of 124. There was a three-way scramble for third place with Hillsboro taking the honors at 75.5, only 5.5 points ahead of sixth-place Potosi.

Here are the team and individual results for the girls portion of the Simpson Relays.

TEAM SCORING –

1. Ste. Genevieve 124; 2. Jackson 115; 3. Hillsboro 75.50; 4. Herculaneum 74; 5. Festus 73; 6. Potosi 70; 7. Perryville 35; 8. Fredericktown 34; 9. North County 28; 10. Windsor 27; 11. Farmington 24.50; 12. Seckman 12; 13. Crystal City 8.

100 METER DASH – 1. R Kahle, Jackson, 12.69; 2. Johnson, Potosi, 12.97; 3. Erin Donze, Ste. Genevieve, 13.06; 4. D Rawson, North County, 13.22; 5. B Castleberry, Perryville, 13.28; 6. Jokerst, Festus, 13.54; 7. Bequette, Festus, 13.56; 8. Standfuss, Farmington, 13.62.

200 METER DASH – 1. R Kahle, Jackson, 26.34; 2. Erin Donze, Ste. Genevieve, 26.75; 3. Johnson, Potosi, 27.28; 4. Jokerst, Festus, 27.47; 5. D Rawson, North County, 27.75; 6. M Hern, Hillsboro, 27.94; 7. O Wansley, Festus, 28.12; 8. H Bolen, Jackson, 28.50.

400 METER DASH – 1. M Hern, Hillsboro, 1:01.42; 2. Erin Donze, Ste. Genevieve, 1:01.84; 3. Jokerst, Festus, 1:03.50; 4. Borman, Festus, 1:03.75; 5. Kristi Palmer, Ste. Genevieve, 1:03.88; 6. Simpelo, Potosi, 1:03.91; 7. Hankins, North County, 1:04.43; 8. Harris, Farmington, 1:05.18.

800 METER RUN – 1. Fitzwater, Potosi, 2:26.32; 2. R Lowes, Jackson, 2:28.12; 3. A Boatwright, Seckman, 2:30.41; 4. Johanning, Festus, 2:30.64; 5. Mallory Roth, Ste. Genevieve, 2:30.91; 6. Kelsey Inmann, Ste. Genevieve, 2:33.41; 7. E Martin, Perryville, 2:34.22; 8. J Hern, Hillsboro, 2:36.18.

1600 METER RUN – 1. Merrill, Potosi, 5:25.44; 2. Fitzwater, Potosi, 5:29.84; 3. Teresa Kertz, Ste. Genevieve, 5:31.25; 4. Kelsey Inmann, Ste. Genevieve, 5:33.70; 5. K Williams, Herculaneum, 5:36.82; 6. R Schmidt, Jackson, 5:37.47; 7. Johanning, Festus, 5:59.00.

3200 METER RUN – 1. Merrill, Potosi, 11:40.11; 2. Teresa Kertz, Ste. Genevieve, 12:05.53; 3. R Schmidt, Jackson, 12:17.31; 4. Bishop, Fredericktown, 12:42.86; 5. Kristin Rust, Ste. Genevieve, 12:56.44; 6. Rawlins, Crystal City, 13:13.75; 7. B Dobrowski, Herculaneum, 13:24.83.

100M HURDLES – 1. Bess, Farmington, 16.47; 2. Brewer, Fredericktown, 16.62; 3. Schweigert, Festus, 16.78; 4. B Castleberry, Perryville, 17.66; 5. Eggler, Windsor, 17.78; 6. H Rawson, North County, 17.96; 7. Fischer, Hillsboro, 18.00; 8. Forshee, Hillsboro, 18.10.

300M LOW HURD – 1. Brewer, Fredericktown, 48.27; 2. M Elliott, Herculaneum, 50.91; 3. Forshee, Hillsboro, 51.15; 4. H Hileman, Jackson, 52.44; 5. Erica Naeger, Ste. Genevieve, 52.50; 6. Tyne Schwent, Ste. Genevieve, 52.53; 7. A Wing, Herculaneum, 52.66; 8. Eggler, Windsor, 52.91.

LONG JUMP – 1. Erin Donze, Ste. Genevieve, 15-11; 2. Tyne Schwent, Ste. Genevieve, 15-6.50; 3. Borman, Festus, 15-5.50; 4. H Bolen, Jackson, 15-4.50; 5. J Hacker, Perryville, 14-8; 6. Brewer, Fredericktown, 14-3; 7. C Lawrence, Perryville, 14-1; 8. Lucas, Festus, 13-11.50.

TRIPLE JUMP – 1. Tyne Schwent, Ste. Genevieve, 33-2; 2. J Hacker, Perryville, 31-6.50; 3. Erica Naeger, Ste. Genevieve, 31-4.50; 4. K James, Jackson, 31-1.50; 5. Johnson, Potosi, 30-11; 6. Fischer, Hillsboro, 30-9.50; 7. C Lawrence, Perryville, 30-9; 8. Forshee, Hillsboro, 30-6.

HIGH JUMP – 1T. A Albrecht, Herculaneum, 5-4; T. Forchee, Windsor, 5-4; 3. Borman, Festus, 5-2; 4T. Fischer, Hillsboro, 4-10; T. Sucharski, Farmington, 4-10; 6. Hern, Hillsboro, 4-10; 7. H Hileman, Jackson, 4-8; 8. J Hacker, Perryville, 4-8.

POLE VAULT – 1. A West, Jackson, 10-6; 2. A Malone, Jackson, 9-0; 3. Erica Naeger, Ste. Genevieve, 9-0; 4. J Kattengell, Herculaneum, 8-6; 5. Simpelo, Potosi, 8-6; 6. Ah Williams, Herculaneum, 8-0; 7. C Lawrence, Perryville, 8-0; 8. Thebeau, Hillsboro, 7-6.

SHOT PUT – 1. E Steffens, Herculaneum, 39-3; 2. R Martin, Jackson, 35-11; 3. Anderson, Hillsboro, 35-11; 4. L Mitchell, Herculaneum, 34-8; 5. A Peiffer, Jackson, 32-9; 6. Vaeth, Hillsboro, 32-7; 7. Hughes, Fredericktown, 32-4; 8. Aubuchon, Crystal City, 30-3.

DISCUS – 1. Anderson, Hillsboro, 116-11; 2. A Weinhaus, Herculaneum, 112-0; 3. E Steffens, Herculaneum, 108-4; 4. Ecker, Festus, 106-8; 5. Hughes, Fredericktown, 97-1; 6. Bess, Farmington, 94-5; 7. Heibel, Windsor, 91-3; 8. Aden, Potosi, 90-5.

400 METER RELAY – 1. Jackson (A), 51.21; 2. North County (A), 52.38; 3. Festus (A), 52.72; 4. Windsor (A), 54.96; 5. Hillsboro (A), 55.26; 6. Ste. Genevieve (A), 57.23; 7. Crystal City (A), 57.44; 8. Herculaneum (A), 57.65.

800 METER RELAY – 1. Jackson (A), 1:47.90; 2. Hillsboro (A), 1:52.94; 3. North County (A), 1:53.75; 4. Farmington (A), 1:54.48; 5. Perryville (A), 1:56.29; 6. Ste. Genevieve (A), 1:58.75; 7. Festus (A), 1:59.12; 8. Windsor (A), 2:00.15.

1600 METER RELAY – 1. Jackson (A), 4:10.51; 2. Festus (A), 4:19.50; 3. Potosi (A), 4:20.06; 4. Ste. Genevieve (A), 4:20.32; 5. Hillsboro (A), 4:21.91; 6. Herculaneum (A), 4:22.79; 7. Fredericktown (A), 4:26.44; 8. Windsor (A), 4:29.56.

3200 METER RELAY – 1. Ste. Genevieve (A), 10:28.73; 2. Herculaneum (A), 10:36.47; 3. Seckman (A), 10:48.50; 4. Hillsboro (A), 10:48.98; 5. Windsor (A), 10:54.00; 6. Festus (A), 11:03.50; 7. Crystal City (A), 11:04.34; 8. Perryville (A), 11:20.31.

Leave a Comment