Skip to content

Class 4 Sectionals

Class 4, Sectional 1 at Parkway South

Boys State Qualifiers

3200 relay: 1. SLUH, 8:08.51; 2. Eureka, 8:09.75; 3. Northwest, 8:10.06; 4. Summit, 8:10.81

110 hurdles: 1. Edward Calvin, Summit, :15.27; 2. Brandon Calhoun, Poplar Bluff, :15.41; 3. Aaron Pfeifer, Eureka, :15.86; 4. Mike Sheppard, Rolla, :15.92

100: 1. Paul Chaney, SLUH, :10.51; 2. Stephen Simmons, :10.67; 3. Orlando Slider, Waynesville, :10.82; 4. Allen Walker, Parkway Central, :10.93

800 relay: 1. Mehlville, 1:30.22; 2. Summit, 1:30.86; 3. Cape Central, 1:31.26; 4. Parkway South, 1:31.60

1600: 1. Jamie Lee, Eureka, 4:24.35; 2. John Mark Lewis, Poplar Bluff, 4:27.00; 3. John Leicht, Parkway South, 4:27.36; 4. Ryan Carter, Mehlville, 4:27.40:

400 relay: 1. Eureka, :42.81; 2. Cape Cenral, :43.24; 3. Northwest, :44.06; 4. Parkway South, :44.07

400: 1. Kevin Chapin, Poplar Bluff, :48.23; 2. Paul Chaney, SLUH, :48.45; Dante Crockett, Summit, :49.80; 4. Evan Stawizynski, St. Mary’s, :49.84

300 hurdles: 1. Edward Calvin, Summit, :38.11; 2. Stephen Simmons, SLUH, :38.37; 3. Stanford Chisholm, Eureka, :39.73; 4. Whalen George, Poplar Bluff, :40.26

800: 1. Steve Headrick, Oakville, 1:55.43; 2. Matt Petersen, Lindbergh, 1:56.19; 3. Jamie Lee, Eureka, 1:56.73; 4. Mike Oldroyd, Eureka, 1:57.06

200: 1. Paul Chaney, SLUH, :21.64; 2. David Reid, Eureka, :21.88; 3. Orlando Slider, Waynesville, :21.92; 4. Stephen Simmons, SLUH, :22.23

3200: 1. Ben Brammeier, Parkway South, 9:32.55; 2. Ben Murphy-Baum, SLUH, 9:35.02; 3. Kirk Chitwood, Parkway South, 9:49.31; 4. Alex Muntges, SLUH, 9:54.75

1600 relay: 1. Summit, 3:22.40; 2. Poplar Bluff, 3:25.62; 3. Mehlville, 3:26.45; 4. Lindbergh, 3:26.97

Discus: 1. Mike Turnbough, Fox, 150-10; 2. Jason Kipp, Parkway South, 148-06; 3. Billy Uren, Jackson, 138-01; 4. Brandon Williams, Summit, 138-01

Shot put: 1. Andy Glass, Jackson, 55-03; 2. Steve Caton, Washington, 51-7.5; 3. Geore Perry, Waynesville, 50-6; 4. Tom Ley, Washington, 48-5

High jump: 1. Ben Harmon, Lindbergh, 6-6; 2. Edward Calvin, Summit, 6-4; 3. Steve Headrick, Oakville, 6-2; 4. Joe Steinkamp, Vianney, 6-0

Long jump: 1. Mark Roberts, Roosevelt, 22-2; 2. Donald Jackson, Webster Groves, 22-0.75; 3. Travis Brown, Mehlville, 21-8.75; 4. Josh Bangert, Washington, 21-1.5

Triple jump: 1. Tyler Terry, Parkway Central, 43-6.25; 2. Edgar Starr, Oakville, 43-5; 2. Ben Harmon, Lindbergh, 43-5; 4. Daniel Goeffrey, Webster Groves, 43-2.75

Pole vault: 1. Andy Bryant, Fox, 14-0; 2. Lance Altenthal, Parkway Central, 13-6; 2. Matt Willingham, Parkway Central, 13-6; 4. Reid Garrison, Summit, 13-0

Girls State Qualifiers

3200 relay: 1. Eureka, 9:45.96; 2. Lindbergh, 9:47.71; 3. Cape Central, 9:53.99; 4. Waynesville, 9:57.91

100 hurdles: 1. Lauren Begany, Lindbergh, :15.13; 2. Megan Bess, Farmington, :15.61; 3. Katie Hennrich, Mehlville, :15.66; 4. Sarah Bell, Washington, :15.77

100: 1. Rachel Kahle, Jackson, :12.43; 2. Emily Woodland, Eureka, :12.80; 3. Tina Scharpman, Waynesville, :12.86; 4. Ronecia Freeman, Lindbergh, :12.87

800 relay:1. Jackson, 1:44.58; 2. Eureka, 1:45.44; 3. Cape Central, 1:45.81; 4. Waynesville, 1:46.08

1600: 1. Merideth Snow, Eureka, 5:09.48; 2. Kimi Shank, Rolla, 5:21.93; 3. Lea Garcia, Webster Groves, 5:23.70; 4. Jen Haynes, Mehlville, 5:24.64

400 relay: 1. Eureka, :50.06; 2. Jackson, :50.07; 3. Cape Central, :50.04; 4. Waynesville, :50.99

400: 1. Amber Clayton, Washington, :59.83; 2. Ronecia Freeman, Lindbergh, :59.87; 2. Lauren Smith, Eureka, 1:00.73; 4. Tierra Johnson, Poplar Bluff, 1:01.38

300 hurdles: 1. Sarah Bell, Washington, :46.18; 2. Nicole Moore, Lindbergh, :46.54; 3. Stephanie Young, Oakville, :47.78; 4. Katie Hennrich, Mehlville, :47.92

800: 1. Merideth Snow, Eureka, 2:16.09; 2. Kelli Oettle, Lindbergh, 2:20.22; 3. Kasey Owens. Eureka, 2:23.38; 4. Rachel Lowes, Jackson, 2:23.71

200: 1. Nicole Jackson, Parkway Central, :25.36; 2. Lauren Begany, Lindbergh, :25.43; 3. Keyonna Smith, Webster Groves, :26.18; 4. Emily Woodland, Eureka, :26.59

3200: 1. Merideth Snow, Eureka, 11:11.86; 2. Kimi Shank, Rolla, 11:38.26; 3. Lea Garcia, Webster Groves, 11:39.23; 4. Allison Overy, Summit, 11:45.52

1600 relay: 1. Lindbergh, 4:02.76; 2. Eureka, 4:05.16; 3. Washington, 4:07.61; 4. Waynesville, 4:07.81

Discus: 1. Ashley Smith, Webster Groves, 121-5; 2. Angela Kraysz, Northwest, 111-11; 3. Alicia Roberts, Rolla, 109-6; 4. Amanda Peiffer, Jackson, 108-8

Shot put: 1. Rebecca Martin, Jackson, 37-0; 2. Angela Krausz, Northwest, 36-6; 3. Brianna Egbuka, Parkway Central, 33-9.5; 4. Stephanie Mach, Eureka, 33-7.5

High jump: 1. Lauren Begany, Lindbergh, 5-6; 2. Jenny Shoemake, Cor Jesu, 5-4; 2. Jessie Wood, Washington, 5-4; 4. Obi Okafor, Rolla, 5-2

Long jump: 1. Chantae McMillan, Rolla, 18-8.5; 2. Stephanie Young, Oakville, 16-5.5; 3. Nadia Cox, Parkway Central, 16-4.5; 4. Johannah Bangert, Washington, 16-0

Triple jump: Chantae McMillan, Rolla, 38-4; 2. Nadia Cox, Parkway Central, 35-2; 3. Jessie Wood, 34-11.5; 4. Jen Dopplick, Mehlville, 34-11

Pole vault: 1. Amy West, Jackson, 10-0; 2. Kristy Carter, Rolla, 9-6; 2. Ashley Williams, 9-6; 2. Allison Palisch, Cor Jesu, 9-6

Leave a Comment