{{featured_button_text}}
Roundup Soccer

Fredericktown senior Abby Parson has possession during a soccer match earlier this season against North County.

CREVE COEUR, Mo. – Freshman Kyndal Dodd recorded a shutout with seven saves between the pipes, and the Fredericktown girls soccer team topped Carlinville (Ill.) 2-0 on Saturday.

Abby Parson and Alayna Buxton netted goals for the Lady Blackcats (7-1) after the contest remained scoreless through halftime.

Alivia Buxton and Mallory Mathes contributed the assists.

Fredericktown was also in action Friday night at Lou Fusz Soccer Complex, and surged past Hazelwood West 5-2 amid cool and damp conditions.

Alivia Buxton finished with two goals and one assists. Mathes, Parson and Alayna Buxton also tallied for the Lady Blackcats, who carried a 3-1 advantage at intermission.

Dodd stopped seven of nine shots for the win, and Callie Slinkard added an assist.

TRACK & FIELD

Rebel Relays

PARK HILLS – Track sprinter Isaac Gaghen contributed to 32 points for the Potosi boys during the Rebel Relays as 12 schools participated Friday at Central High School.

The Trojans earned 4x100 victory as Gaghen was followed by Zach Haynes, Josh Allen and Kyle Miller. Gaghen also raced the opening legs of second-place results in the 4x200 and 4x400 relays.

Darren Reese was champion of the 800 with teammate Brett Lynch taking second. They were second and third, respectively, in the 1600.

Peyton Skiles picked up another high jump victory, and the Lady Trojans celebrated a 4x100 win from Jayleen Like, Carley Hampton, Cameryn Yount and Annie McCaul.

Kayley Heeter finished second in the 1600, and McCaul continued a productive meet by taking second in the 400 and third in the 100-meter hurdles.

Inclement weather forced numerous field competitions to be canceled with 27 of 38 scheduled events being officially scored.

Jake Casey crossed second in the 100-meter dash for the Central boys, and Liberty Coleman was topped only by Skiles in the high jump for the host Lady Rebels.

Runner-up efforts from Jocelyn Cunningham in the javelin and Emma Gerstner in the triple jump paced the Farmington girls.

Jackson compiled a high total of 201 combined team points.

Local Boys Results:

100 – 2. Jake Casey, CEN, 11.94; 3. Isaac Gaghen, POT, 12.05; 6. Will Hopkins, CEN, 12.11

200 – 4. Jake Casey, CEN, 21.80; 8. Demond Guthrie, FARM, 24.49

400 – 3. Will Hopkins, POT, 53.36; 4. T.J. Smugala, FARM, 53.71; 8. Parker Bowman, FARM, 56.78

800 – 1. Darren Reese, POT, 2:03; 2. Brett Lynch, POT, 2:05; 3. Thomas Lee, FARM, 2:06; 5. Collin Holifield, FARM, 2:10

1600 – 2. Darren Reese, POT, 4:12.30; 3. Brett Lynch, POT, 4:13.00; 8. Alex Green, FARM, 4:33.40

3200 – 5. Hunter Griffin, POT, 11:11; 7. Bryan Contreras, FARM, 11:15; 8. Trey Wileman, FARM, 11:27

300 Hurdles – 3. Josh Allen, POT, 43.43; 5. Kyle Miller, POT, 45.00; 6. Isaiah Welch, CEN, 45.02

4x100 – 2. Potosi (Isaac Gaghen, Zach Haynes, Josh Allen, Kyle Miller), 45.57; 4. Central (Tyler Murray, Will Hopkins, Ethan Gammon, Jake Casey), 46.12

4x200 – 1. Potosi (Isaac Gaghen, Zach Haynes, Phillip Eye, Kyle Miller), 1:34.77; 6. Central (Tyler Murray, Will Hopkins, Isaiah Welch, Jake Casey), 1:40.65

4x400 – 2. Potosi (Isaac Gaghen, Josh Allen, Will Jarvis, Darren Reese), 3:36.00; 6. Farmington (Parker Bowman, T.J. Smugala, Isaiah Robinson, Sam Nickelson), 3:58.00

4x800 – 4. Farmington (Gage Deblois, Gavin Hunt, Brady Cook, Kyle Propst), 9:22.00; 6. Potosi (Ian Lyons, Ely Griffin, David DeClue, Jacob Strange), 9:45; 7. Arcadia Valley (Cyrus Amelunke, Caden Dettmer, Eli Jones, Josiah Lantz), 10:03.00

Javelin – 7. Peyton Wild, POT, 119-00; 8. Wyatt Valentine, POT, 114-01

Long Jump – 4. Demond Guthrie, FARM, 20-06.50; 5. Ethan Gammon, CEN, 19-07.50; 8. Ethan Brown, POT, 18-09.75

Local Girls Results:

100 – 8. Carley Hampton, POT, 14.35

200 – 6. Cameryn Yount, POT, 29.54

400 – 2. Annie McCaul, POT, 1:02.91; 8. Ashtyn Amelung, AV, 1:08.91

800 – 3. Lilly Earley, FARM, 2:30; 4. Natasja Hafner, FARM, 2:32; 7. Hallie Portell, POT, 2:40

1600 – 2. Kayley Heeter, POT, 5:40.79; 8. Alayna Sparr, FARM, 5:55.70

100 Hurdles – 3. Annie McCaul, POT, 17.96; 4. Natasja Hafner, FARM, 18.20

300 Hurdles – 4. Miranda Eaves, FARM, 41.50; 8. Katie Whited, AV, 43.70

4x100 – 1. Potosi (Jayleen Like, Carley Hampton, Cameryn Yount, Annie McCaul), 53.43

4x200 – 5. Farmington (Kaylee Wooldridge, Lilly Earley, Riley Wade, Jaylyn Woodley), 1:58.96; 6. Molly Hamby, Alize Litton, Cameryn Yount, Michelle Whitaker), 2:01.12; 8. Arcadia Valley (Ashtyn Amelung, Chloe Boushey, Trinity Russell, Josie Landrum), 2:03.50

4x400 – 3. Potosi (Carley Hampton, Hallie Portell, Kayley Heeter, Annie McCaul), 4:35; 5. Farmington (Alayna Sparr, Lauren Bishop, Ellie Hinson, Ella Moriarty), 4:45

4x800 – 4. Farmington (Brianna Eaves, Ellie Hinson, Corinne Myers, Ella Moriarty), 11:00.00; 5. Potosi (Hallie Portell, Bryonna Allgier, Cierra Lewis, Kayley Heeter), 11:11.75; 8. Central (Ladasia Alley, Karlee LaChance, Savanah Scheldberg, Leah Barton), 12:14.61

High Jump – 1. Peyton Skiles, POT, 4-10; 2. Liberty Coleman, CEN, 4-08; 5. Lauren Bishop, FARM, 4-08; 7. Aleasia Ryan, FARM, 4-06

Javelin – 2. Jocelyn Cunningham, FARM, 101-10; 5. Sloane Elam, FARM, 87-02

Triple Jump – 2. Emma Gerstner, FARM, 33-10.50; 3. Jayleen Like, POT, 32-09.50; 8. Carley Hampton, POT, 30-03.00

Be the first to know - Sign up for Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments